9T06031A16R5BBHFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9T06031A16R5BBHFT
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Series :
RT
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
16.5Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Contains Lead
Height :
450μm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
9T06031A16R5BBHFT
YAGEO 9T06031A16R5BBHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C