9T06031A1021BBHFT
Mfr.Part #
9T06031A1021BBHFT
Description
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
1.02kOhm
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
75V
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
9T06031A1021BBHFT
YAGEO 9T06031A1021BBHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.02kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C