98424-S52-22ALF
Mfr.Part #
98424-S52-22ALF
Description
CONN HEADER SMD 22POS 2MM
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Depth :
6.1mm
Length :
24mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Number of Positions :
22
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Contacts :
22
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Compliant
Mating Post Length :
4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Height :
0.244 6.20mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Series :
Minitek® 2.00mm
Color :
Pitch :
2mm
Datasheets
98424-S52-22ALF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 22-Position Board to Board or Cable 0.244 6.20mm Height
98424-S52-22ALF Overview
This product is packaged in a Header box.Surface Mount indicates that the device is mounted.An Tape & Reel (TR) case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek® 2.00mm Series.Use it below 105°C.A minimum temperature of -40°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Keying Slot, Pick and Place makes it more powerful.By Surface Mount, the part is mounted.
98424-S52-22ALF Features
Minitek® 2.00mm series