98424-G52-50ALF
Mfr.Part #
98424-G52-50ALF
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2MM
Insulation Color :
Cream
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Type :
Male Pin
Gender :
Male
Mount :
Surface Mount
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Height :
0.244 6.20mm
Orientation :
Straight
Number of Contacts :
50
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Header
Housing Color :
Cream
Mating Post Length :
4mm
Length :
52mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
200V AC/DC
2
Pitch :
2mm
Series :
Minitek® 2.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Latch Holder
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
50
Color :
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Width :
6.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Depth :
6.1mm
Datasheets
98424-G52-50ALF
Amphenol Communications Solutions 98424-G52-50ALF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 50-Position Board to Board or Cable 0.244 6.20mm Height
98424-G52-50ALF Overview
The product is packaged in Header.This device is mounted in the Surface Mount position.It has been determined that a Tape & Reel (TR) case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek® 2.00mm Series.When the temperature is below 105°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -40°C is required for this device.There are a number of advantages to its Keying Slot, Pick and Place feature.Part Surface Mount is mounted to the part.
98424-G52-50ALF Features
Minitek® 2.00mm series