98424-G52-14KLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98424-G52-14KLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Cream
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Termination :
Solder
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Color :
Cream
Insulation Material :
Thermoplastic
Depth :
6.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Shape :
Square
Feature :
Keying Slot
Connector Type :
Header
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pitch :
2mm
Contact Type :
Male Pin
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Height :
0.244 6.20mm
Length :
16mm
Number of Contacts :
14
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Positions :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mount :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Minitek® 2.00mm
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Orientation :
Straight
Number of Rows :
2
Color :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
98424-G52-14KLF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 14-Position Board to Board or Cable 0.244 6.20mm Height
98424-G52-14KLF Overview
Currently, it is packaged in Header.Mounting type Surface Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Tape & Reel (TR) case.Among the products in the Minitek® 2.00mm Series, it is one of the most popular.It works best at below 105°C.The device must be operated at a temperature of -40°C.A number of benefits can be derived from the Keying Slot feature of this application.Surface Mount is the mounting point for the part.
98424-G52-14KLF Features
Minitek® 2.00mm series