98417-S61-38ULF
Mfr.Part #
98417-S61-38ULF
Description
CONN HEADER R/A 38POS 2MM
Headers, Male Pins
Published :
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Number of Positions :
38
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Contacts :
38
Min Operating Temperature :
-40°C
Square
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Pitch :
2mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Length :
40mm
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Depth :
7.9mm
Datasheets
98417-S61-38ULF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Liquid Crystal Polymer (LCP) 38-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height