98417-S61-26ULF
Mfr.Part #
98417-S61-26ULF
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2MM
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Pitch :
2mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Depth :
7.9mm
Number of Positions :
26
Number of Contacts :
26
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Length :
28mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Datasheets
98417-S61-26ULF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Liquid Crystal Polymer (LCP) 26-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height