98417-F61-12ULF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98417-F61-12ULF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
14mm
Radiation Hardening :
No
Housing Color :
Cream
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Shape :
Square
Number of Contacts :
12
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tube
Insulation Color :
Cream
Number of Positions :
12
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Color :
Series :
Minitek®
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header
Feature :
Keying Slot
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
7.9mm
Housing Material :
Polymer
Orientation :
RIGHT ANGLE
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Plating :
GXT, Gold
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Rows :
2
Style :
Board to Board or Cable
Pitch :
2mm
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Datasheets
98417-F61-12ULF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Liquid Crystal Polymer (LCP) 12-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height