98414-S10-12ULF
Mfr.Part #
98414-S10-12ULF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Contact Length - Post :
0.146 3.70mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Packaging :
Tube
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Series :
Minitek® 2.00mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Pitch :
2.0066mm
Number of Positions :
12
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Datasheets
98414-S10-12ULF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height
98414-S10-12ULF Overview
Currently, it is packaged in Header.The mounting type of the device is Through Hole.A Tube case is used to package the product.A product of the Minitek® 2.00mm Series, it belongs to the range of products of that series.A number of features make the Keying Slot feature more powerful.Through Hole represents the mounting point for the part.
98414-S10-12ULF Features
Minitek® 2.00mm series