98414-S06-42LF
Mfr.Part #
98414-S06-42LF
Description
CONN HEADER VERT 42POS 2MM
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Series :
Minitek® 2.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Mating Post Length :
4mm
Pitch :
2mm
Number of Contacts :
42
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Length :
44mm
Max Operating Temperature :
105°C
Current Rating :
2A
Number of Positions :
42
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Lead Length :
2.5mm
Depth :
6.1mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Datasheets
98414-S06-42LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 42-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height
98414-S06-42LF Overview
This product is packaged in a Header box.Through Hole indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek® 2.00mm Series.Use it below 105°C.A minimum temperature of -40°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Keying Slot makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.
98414-S06-42LF Features
Minitek® 2.00mm series