98414-S06-40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98414-S06-40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Cream
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Series :
Minitek® 2.00mm
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
8 Weeks
Color :
Cream
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Feature :
Keying Slot
Number of Positions :
40
Mating Post Length :
4mm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Plating :
GXT, Gold
Mount :
Through Hole
Depth :
6.1mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
2.5mm
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Orientation :
Straight
Insulation Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
40
Insulation Color :
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
2mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
2A
Length :
42mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Datasheets
98414-S06-40LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 40-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height
98414-S06-40LF Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Through Hole mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek® 2.00mm Series.If the temperature is below 105°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Keying Slot feature.There is a mounting hole at Through Hole.
98414-S06-40LF Features
Minitek® 2.00mm series