98414-S06-36LF
Mfr.Part #
98414-S06-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2MM
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Pitch :
2mm
Length :
38mm
Series :
Minitek® 2.00mm
Depth :
6.1mm
Max Operating Temperature :
105°C
Mating Post Length :
4mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Lead Length :
2.5mm
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
36
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Current Rating :
2A
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Positions :
36
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Datasheets
98414-S06-36LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height
98414-S06-36LF Overview
This product is packaged in a Header box.Through Hole indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek® 2.00mm Series.Use it below 105°C.A minimum temperature of -40°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Keying Slot makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.
98414-S06-36LF Features
Minitek® 2.00mm series