98414-G06-44LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98414-G06-44LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2MM
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Mating Post Length :
4mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Type :
Male Pin
Width :
6.1mm
Contact Finish - Post :
Tin
Housing Color :
Cream
Pitch :
2mm
Contact Shape :
Square
Contact Gender :
Male
Feature :
Keying Slot
Min Operating Temperature :
-40°C
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
44
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Contacts :
44
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Rows :
2
Orientation :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic
Series :
Minitek® 2.00mm
Color :
Cream
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Depth :
6.1mm
Length :
46mm
Lead Length :
2.5mm
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Connector Type :
Header
Insulation Color :
Current Rating :
2A
Datasheets
98414-G06-44LF
Amphenol Communications Solutions 98414-G06-44LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 44-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height
98414-G06-44LF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 105°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Keying Slot feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.
98414-G06-44LF Features
Minitek® 2.00mm series