98414-F06-24ULF
Mfr.Part #
98414-F06-24ULF
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2MM
Number of Contacts :
24
Series :
Minitek® 2.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tube
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Length :
26mm
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Pitch :
2mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Number of Positions :
24
Max Operating Temperature :
105°C
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Current Rating :
2A
Depth :
6.1mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Mating Post Length :
4mm
Lead Length :
2.5mm
Datasheets
98414-F06-24ULF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 24-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height
98414-F06-24ULF Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Through Hole mounting type.An orange Tube case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek® 2.00mm Series.If the temperature is below 105°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Keying Slot feature.There is a mounting hole at Through Hole.
98414-F06-24ULF Features
Minitek® 2.00mm series