98414-F06-22LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98414-F06-22LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2MM
Stock
168
In Stock :
168
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Color :
Cream
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
2mm
Housing Color :
Cream
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Post :
Tin
Mating Post Length :
4mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Depth :
6.1mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Number of Contacts :
22
Termination :
Solder
Fastening Type :
Latch Holder
Number of Positions :
22
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Gender :
Male
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Feature :
Keying Slot
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Male Pin
Housing Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Header
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Length :
24mm
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Max Operating Temperature :
105°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Packaging :
Bulk
Current Rating :
2A
Lead Length :
2.5mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Series :
Minitek® 2.00mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Shape :
Square
Datasheets
98414-F06-22LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 22-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height
98414-F06-22LF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole is the type of mounting for the device.To package the product, a Bulk case is used.The product is a member of the Minitek® 2.00mm Series.Use it when the temperature is below 105°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is more powerful in many ways due to its Keying Slot feature.It is mounted by Through Hole.
98414-F06-22LF Features
Minitek® 2.00mm series