98401-801-44LF
Mfr.Part #
98401-801-44LF
Description
CONN HEADER SMD 44POS 2.54MM
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness - Post :
150.0μin 3.81μm
Number of Contacts :
44
Length :
55.88mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Surface Mount
8 Weeks
Color :
Black
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions :
44
Connector Type :
Header, Breakaway
Series :
BERGSTIK®
Feature :
Board Guide
Housing Color :
Black
Depth :
4.83mm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.084 2.14mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Orientation :
Straight
Contact Material :
Phosphor Bronze
Style :
Board to Board
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Pitch :
2.54mm
Housing Material :
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Insulation Color :
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
98401-801-44LF
Amphenol Communications Solutions 98401-801-44LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 44-Position Board to Board 0.084 2.14mm Height