98401-801-16LF
Mfr.Part #
98401-801-16LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Contact Finish Thickness - Post :
150.0μin 3.81μm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch :
2.54mm
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
16
Insulation Height :
0.084 2.14mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Feature :
Board Guide
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Straight
Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
4.83mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Connector Type :
Header, Breakaway
Voltage - Rated :
1.5kV
Mating Post Length :
5.84mm
Housing Color :
Black
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
16
Length :
20.32mm
Datasheets
98401-801-16LF
Amphenol Communications Solutions 98401-801-16LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.084 2.14mm Height