98401-102-20LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98401-102-20LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Stock
375
In Stock :
375
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Depth :
4.83mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Solder
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Male Pin
Contact Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
25.4mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
20
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Resistance :
5GOhm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header, Breakaway
Housing Color :
Black
Series :
BERGSTIK®
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
20
Style :
Board to Board
Current Rating :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Feature :
Board Guide
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Shape :
Square
Pitch :
2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Color :
Mount :
Surface Mount
Insulation Height :
0.084 2.14mm
Datasheets
98401-102-20LF
Amphenol Communications Solutions 98401-102-20LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 20-Position Board to Board 0.084 2.14mm Height