98401-101-50LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98401-101-50LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
50
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Shape :
Square
Orientation :
Straight
Housing Color :
Black
Insulation Height :
0.084 2.14mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
1.5kV
Feature :
Board Guide
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
Contact Type :
Male Pin
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Pitch :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
3A
Depth :
4.83mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Gender :
Male
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Contacts :
50
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Length :
63.5mm
Shrouding :
Unshrouded
Number of Rows :
2
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
BERGSTIK®
Mating Post Length :
5.84mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Insulation Material :
Thermoplastic
Datasheets
98401-101-50LF
Amphenol Communications Solutions 98401-101-50LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 50-Position Board to Board 0.084 2.14mm Height