961254-6404-AR
Mfr.Part #
961254-6404-AR
Description
CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Color :
Black
Published :
Current Rating (Amps) :
2A
Overall Contact Length :
0.445 11.30mm
1 (Unlimited)
Contact Length - Mating :
0.217 5.50mm
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Shrouding :
Unshrouded
Pitch :
2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions Loaded :
All
Black
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Style :
Board to Board
Number of Positions :
54
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Datasheets
961254-6404-AR
3M 961254-6404-AR
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 54-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height