961254-6300-AR-PR
Mfr.Part #
961254-6300-AR-PR
Description
CONN HEADER SMD 54POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Pick and Place
Termination :
Solder
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
54
Contact Type :
Male Pin
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Header
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Length - Mating :
0.210 5.33mm
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Style :
Board to Board
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Insulation Color :
Black
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
961254-6300-AR-PR
3M 961254-6300-AR-PR
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Thermoplastic 54-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height