961250-6300-AR-TP
Mfr.Part #
961250-6300-AR-TP
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Shrouding :
Unshrouded
Series :
961
Contact Length - Mating :
0.210 5.33mm
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
2A
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Contact Shape :
Square
Published :
Contact Finish - Mating :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Post :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Thermoplastic
Packaging :
Tube
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Surface Mount
Pitch :
2.54mm
Insulation Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
Datasheets
961250-6300-AR-TP
3M 961250-6300-AR-TP
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 50-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height