961234-5500-AR-TP
Mfr.Part #
961234-5500-AR-TP
Description
CONN HEADER SMD R/A 34POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Shape :
Square
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
2A
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
34
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Color :
Gold
Insulation Height :
0.197 5.00mm
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Thermoplastic
Style :
Board to Board
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
961234-5500-AR-TP
3M 961234-5500-AR-TP
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Thermoplastic 34-Position Board to Board 0.197 5.00mm Height