961232-5500-AR-TP
Mfr.Part #
961232-5500-AR-TP
Description
CONN HEADER SMD R/A 32POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Mount :
Surface Mount
Insulation Material :
Thermoplastic
Gold
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
2
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board
Contact Type :
Male Pin
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
32
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Pitch :
2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions Loaded :
All
Solder
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Connector Type :
Header
Packaging :
Tube
Datasheets
961232-5500-AR-TP
3M 961232-5500-AR-TP
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Thermoplastic 32-Position Board to Board 0.197 5.00mm Height