961214-5500-AR-TP
Mfr.Part #
961214-5500-AR-TP
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 2.54MM
39.4μin 1.00μm
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
14
Current Rating (Amps) :
2A
Packaging :
Tube
Pitch :
2.54mm
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Contact Plating :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
961214-5500-AR-TP
3M 961214-5500-AR-TP
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Thermoplastic 14-Position Board to Board 0.197 5.00mm Height