961210-6804-AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
961210-6804-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
2A
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Connector Type :
Header
Overall Contact Length :
0.496 12.60mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Shape :
Square
Series :
961
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Finish - Post :
Tin
Style :
Board to Board
Published :
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
2
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Termination :
Solder
Number of Positions :
10
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shrouding :
Unshrouded
Datasheets
961210-6804-AR
3M 961210-6804-AR
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height