961134-6804-AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
961134-6804-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
1
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Contact Finish - Post :
Tin
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Type :
Male Pin
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Header
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Overall Contact Length :
0.496 12.60mm
Published :
Fastening Type :
Push-Pull
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Height :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
961
Number of Positions :
34
Pitch :
2.54mm
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
961134-6804-AR
3M 961134-6804-AR
961 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 34-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height