960270-7102-AR
Mfr.Part #
960270-7102-AR
Description
CONN RCPT 70POS 0.1 GOLD PCB R/A
Voltage - Rated :
1000VDC
Number of Positions :
70
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
2A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.228 5.80mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
1 (Unlimited)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
960270-7102-AR
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tube Gold Thermoplastic 70 Positions Female Socket