960208-7102-AR
Mfr.Part #
960208-7102-AR
Description
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB R/A
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Insulation Height :
0.228 5.80mm
9 Weeks
Current Rating :
2A
Number of Rows :
2
Pitch :
2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
All
Flammability Rating :
Voltage - Rated :
1000VDC
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Housing Material :
Current Rating (Amps) :
2A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Gender :
FEMALE
Style :
Board to Board
Radiation Hardening :
No
Through Hole, Right Angle
Number of Contacts :
8
Through Hole
Min Operating Temperature :
-25°C
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Length :
3mm
Number of Positions :
8
Datasheets
960208-7102-AR
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tube Gold Thermoplastic 8 Positions Female Socket