960222-7102-AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
960222-7102-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.228 5.80mm
Insulation Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Voltage - Rated :
1000VDC
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Packaging :
Tube
Published :
Pitch :
2.54mm
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
2A
Series :
960
Number of Positions :
22
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Shape :
Square
Datasheets
960222-7102-AR
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tube Gold Thermoplastic 22 Positions Female Socket