95615-018LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95615-018LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 18POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Thermoplastic
Published :
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Color :
Cream
Factory Lead Time :
8 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
18
Housing Color :
Cream
Series :
Minitek®
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
GXT, Gold
Packaging :
Bulk
Pitch :
2mm
Number of Contacts :
18
Insulation Color :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shrouding :
Shrouded - 2 Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Post :
Tin
Feature :
Keying Slot
Depth :
6.1mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
18mm
Mating Post Length :
4mm
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Shape :
Square
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Datasheets
95615-018LF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 18-Position Board to Cable/Wire 0.232 5.90mm Height