95609-022LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95609-022LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
Minitek®
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Number of Rows :
2
Housing Color :
Cream
Color :
Cream
Connector Type :
Header
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Contact Plating :
GXT, Gold
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
11mm
Number of Contacts :
22
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch :
2mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Color :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
7.83mm
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions :
22
Datasheets
95609-022LF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 22-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height