95293-801-14LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95293-801-14LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
GXT, Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Positions :
14
Insulation Material :
Thermoplastic
Length :
35.56mm
Contact Gender :
Male
Current Rating :
3A
Shrouding :
Unshrouded
Mating Post Length :
5.84mm
Series :
BERGSTIK®
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
2.4mm
Housing Material :
Thermoplastic
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Connector Type :
Header, Breakaway
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Contacts :
14
Contact Shape :
Square
Housing Color :
Black
Pitch :
2.54mm
Color :
Orientation :
Straight
Datasheets
95293-801-14LF
Amphenol Communications Solutions 95293-801-14LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 14-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height