95278-802T30LF
Mfr.Part #
95278-802T30LF
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Mating Post Length :
8mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
4.83mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Length :
38.1mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
GXT, Gold
Current Rating :
3A
HTS Code :
Number of Positions :
30
Contact Length - Mating :
0.315 8.00mm
Datasheets
95278-802T30LF
Amphenol Communications Solutions 95278-802T30LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 30-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height