95278-802-30LF
Mfr.Part #
95278-802-30LF
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Mating Post Length :
5.84mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Orientation :
Straight
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
30
Current Rating :
3A
Shrouding :
Unshrouded
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Resistance :
5GOhm
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
38.1mm
Depth :
4.83mm
Contact Length - Mating :
0.315 8.00mm
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Number of Contacts :
30
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Color :
Contact Plating :
GXT, Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
95278-802-30LF
Amphenol Communications Solutions 95278-802-30LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 30-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height