95278-801T20LF
Mfr.Part #
95278-801T20LF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Current Rating :
3A
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Male
ECCN Code :
EAR99
Depth :
4.83mm
5GOhm
HTS Code :
Length :
25.4mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Number of Positions :
20
Mating Post Length :
5.9mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
95278-801T20LF
Amphenol Communications Solutions 95278-801T20LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 20-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height