95278-801B46LF
Mfr.Part #
95278-801B46LF
Description
CONN HEADER SMD 46POS 2.54MM
2
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Orientation :
Straight
Insulation Resistance :
5GOhm
Board to Board
Contact Gender :
Male
Pitch :
2.54mm
Housing Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Push-Pull
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
All
Depth :
4.83mm
Packaging :
Tube
Shrouding :
Unshrouded
Gender :
Male
Contact Finish - Post :
Tin
Feature :
Pick and Place
Mating Post Length :
5.9mm
Number of Positions :
46
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Published :
Number of Contacts :
46
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
58.42mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
95278-801B46LF
Amphenol Communications Solutions 95278-801B46LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 46-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height