95278-801B18
Mfr.Part #
95278-801B18
Description
CONN HEADER SMD 18POS 2.54MM
Number of Positions :
18
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mating Post Length :
5.84mm
Housing Color :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
125°C
Orientation :
Straight
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Color :
Feature :
Pick and Place
Contact Gender :
Male
Contact Type :
Male Pin
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Termination :
Solder
Length :
22.86mm
Mount :
Surface Mount
Insulation Resistance :
5GOhm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
UL94 V-0
Housing Material :
Phosphor Bronze
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Number of Contacts :
18
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
4.83mm
RoHS Compliant
Gender :
Male
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Pitch :
2.54mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Datasheets
95278-801B18
Amphenol Communications Solutions 95278-801B18
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 18-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height