95278-801A24LF
Mfr.Part #
95278-801A24LF
Description
CONN HEADER SMD 24POS 2.54MM
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
24
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
30.48mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Tin
Gender :
Male
Connector Type :
Header, Breakaway
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Resistance :
5GOhm
Current Rating :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Mating Post Length :
5.9mm
Feature :
Pick and Place
Number of Contacts :
24
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch :
2.54mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Orientation :
Straight
Housing Color :
Style :
Board to Board
Voltage - Rated :
1.5kV
Depth :
4.83mm
Datasheets
95278-801A24LF
Amphenol Communications Solutions 95278-801A24LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 24-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height