95278-801A20LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95278-801A20LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
BERGSTIK®
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mount :
Surface Mount
Number of Contacts :
20
Insulation Material :
Thermoplastic
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Post Length :
5.84mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Pick and Place
Style :
Board to Board
Orientation :
Straight
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Depth :
4.83mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
20
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Housing Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Post :
Tin
Connector Type :
Header, Breakaway
Length :
25.4mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Resistance :
5GOhm
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Color :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Current Rating :
3A
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
95278-801A20LF
Amphenol Communications Solutions 95278-801A20LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 20-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height