95278-402B40LF
Mfr.Part #
95278-402B40LF
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Stock
167
In Stock :
167
UL94 V-0
Pitch :
2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Operating Temperature :
125°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Gender :
BERGSTIK®
Housing Color :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
40
Min Operating Temperature :
-65°C
Mating Post Length :
5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Color :
Depth :
4.83mm
Contact Length - Mating :
0.315 8.00mm
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
40
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Color :
Feature :
Pick and Place
Current Rating :
3A
Length :
50.8mm
Datasheets
95278-402B40LF
Amphenol Communications Solutions 95278-402B40LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Tin Thermoplastic 40-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height