95278-402B40
Mfr.Part #
95278-402B40
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Packaging :
Tube
Feature :
Pick and Place
Housing Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.315 8.00mm
Length :
50.8mm
78.7μin 2.00μm
Flammability Rating :
Depth :
4.83mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Mating Post Length :
5.84mm
Number of Positions :
40
Number of Contacts :
40
Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
All
Housing Material :
Thermoplastic
Gender :
Surface Mount
Color :
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
95278-402B40
Amphenol Communications Solutions 95278-402B40
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Tin Thermoplastic 40-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height