95278-401B18LF
Mfr.Part #
95278-401B18LF
Description
CONN HEADER SMD 18POS 2.54MM
78.7μin 2.00μm
Housing Color :
Black
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Orientation :
Straight
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Feature :
Pick and Place
Unshrouded
Housing Material :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Rows :
2
Length :
22.86mm
Male Pin
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Male
Number of Contacts :
18
Packaging :
Tube
Depth :
4.83mm
Number of Positions :
18
Datasheets
95278-401B18LF
Amphenol Communications Solutions 95278-401B18LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Tin Thermoplastic 18-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height