95278-102A18LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95278-102A18LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 18POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
18
Series :
BERGSTIK®
Contact Plating :
GXT, Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
Pick and Place
Color :
Black
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Surface Mount
Style :
Board to Board
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Insulation Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.315 8.00mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Connector Type :
Header, Breakaway
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
95278-102A18LF
Amphenol Communications Solutions 95278-102A18LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 18-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height