95278-101A12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95278-101A12
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Pick and Place
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Style :
Board to Board
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Mating :
0.232 5.90mm
Gender :
Male
Connector Type :
Header
Contact Material :
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Series :
BERGSTIK®
Radiation Hardening :
No
Mating Post Length :
5.9mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
4.83mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Orientation :
Straight
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Positions Loaded :
All
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
5GOhm
Termination :
Solder
Number of Positions :
12
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Surface Mount
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Rows :
2
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Length :
15.24mm
Current Rating :
3A
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Lead Free :
Lead Free
Insulation Color :
Datasheets
95278-101A12
Amphenol Communications Solutions 95278-101A12
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height