95000-012LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
95000-012LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD R/A 12POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Depth :
10.77mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Max Operating Temperature :
125°C
Fastening Type :
Latch Holder
Mount :
Surface Mount
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Series :
Minitek®
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
2mm
Housing Color :
Cream
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Contacts :
12
Mating Post Length :
4mm
Length :
24mm
Style :
Board to Cable/Wire
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.118 3.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Number of Positions :
12
Color :
Cream
Orientation :
RIGHT ANGLE
Shrouding :
Shrouded - 1 Wall
Number of Rows :
1
Feature :
Board Guide, Keying Slot
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Connector Type :
Header
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Insulation Color :
Contact Finish - Post :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
95000-012LF
Minitek® Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Surface Mount, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 0.118 3.00mm Height