947D421K132DFRSN
Mfr.Part #
947D421K132DFRSN
Description
CAP FILM 420UF 10% 1.3KVDC RAD
Operating Temperature :
-45°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6mOhm
Tolerance :
±10%
Series :
947D
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
4.449 113.00mm
Voltage - Rated AC :
230V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1300V
Voltage - Rated DC :
1.3kV
Lead Spacing :
1.969 50.00mm
Lead Pitch :
50.0126mm
Capacitance :
420μF
Terminal Shape :
Binding Post
Diameter :
116mm
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
4.567Dia 116.00mm