947D371K122BHMSN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
947D371K122BHMSN
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 370UF 10% 1.2KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-45°C~85°C
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
45.0088mm
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.4MOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated AC :
230V
Capacitance :
370μF
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lead Spacing :
1.772 45.00mm
Height Seated (Max) :
5.394 137.00mm
Termination :
Threaded, Female
Dielectric :
PP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
DC Link, DC Filtering
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
947D
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
90mm
Mount :
Chassis Mount
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Binding Post
Tolerance :
±10%