94268-014LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
94268-014LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Contacts :
14
Mount :
Through Hole
Length :
14mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Connector Type :
Header
Depth :
4.2mm
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch :
2mm
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Termination :
Solder
Color :
Black
Housing Color :
Black
Housing Material :
Nylon
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Bulk
Series :
Minitek®
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
14
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Datasheets
94268-014LF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 14-Position Board to Board or Cable 0.157 4.00mm Height