940C8W2P2K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
940C8W2P2K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 850VDC AXIAL
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
850V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Axial
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
2.2μF
Lead Length :
41mm
Series :
940C
Published :
2009
Lead Diameter :
1.2 mm
Diameter :
32mm
Tolerance :
±10%
Applications :
High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Length :
45.9994mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
1.260Diax1.811L 32.00mmx46.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
850V
Voltage - Rated AC :
450V
Termination :
PC Pins
Datasheets
940C8W2P2K-F
Cornell Dubilier Electronics 940C8W2P2K-F
940C Axial Film Capacitor 1.260Diax1.811L 32.00mmx46.00mm ±10% 2.2muF 850V